Навчально-практичні центри (НПЦ) – це частина приміщень закладу професійної освіти з новим обладнанням та технікою. Там учні проводять практичні заняття, а дорослі – підвищують кваліфікацію або перенавчаються.
Створення НПЦ розпочалось у 2016 році. З цього часу Уряд системно інвестує кошти за цим напрямом. Наприклад, у бюджеті 2021 року на оновлення інфраструктури закладено 150 млн гривень, і це дозволить десяткам закладів професійної освіти закупити нову техніку та обладнання для навчання учнів. Торік завдяки цій програмі вдалось створити 49 таких центрів (використано 89,6 млн грн (90% субвенції)).
Загалом субвенція на створення навчально-практичних центрів сучасної професійно-технічної освіти у 2020 році становила 100 млн грн проти 50 млн грн у 2019 році, 2018 рік – 100 млн грн, 2016-2017 роки – по 50 млн грн щороку.
Створення центрів відбувається як за кошти державного бюджету, так і за кошти місцевих бюджетів, за спецкошти закладів профосвіти, за підтримки бізнес-компаній.
Станом на початок 2021 року коштом держбюджету створено або оновлено 194 таких центри, ще близько 180 – за підтримки соціальних партнерів.
Як розподіляють кошти на створення навчально-практичних центрів?
Спочатку відкриття центрів відбувалося за конкретними робітничими професіями, перелік яких визначало МОН. Однак у 2020 році Урядом було оновлено Порядок, за яким розподіляються ресурси на створення центрів.
Тепер заклади проходять прозорий конкурс, де доводять готовність до відкриття навчально-практичних центрів. Разом із місцевою владою заклади самостійно визначають, яких фахівців бракує регіональному ринку праці і можуть відкрити центр за цією професією. В межах конкурсу вони, зокрема, надають прогноз впливу від відкриття центру на розвиток регіону.
Створення центрів відповідно до конкурсу проходить на засадах співфінансування із місцевою владою.
Чи можна відкрити навчально-практичний центр не за державні кошти?
Так. Бізнес може інвестувати у створення НПЦ «з нуля» або ж у партнерстві із закладом/місцевою владою забезпечити створення такого центру. Крім того, бізнес також може надавати закладу професійної освіти рекомендації щодо закупівлі обладнання для створення НПЦ, надати витратні матеріали.
Хто може скористатися ресурсами НПЦ?
Оскільки центр є частиною матеріально-технічної бази закладу профосвіти, використовувати обладнання можуть:
- учні цього закладу;
- незайняте населення або фахівці, які працюють та вирішили змінити професію і вступили до профтеху;
- робітники з інших підприємств, яких направили в заклад для підвищення кваліфікації;
- майстри виробничого навчання інших закладів профосвіти, які проходять стажування.
Крім навчання учнів та дорослих, як заклад ще може використовувати потенціал НПЦ?
Заклад освіти може надавати платні послуги фізичним/юридичним особам. Наприклад, на базі закладу створено НПЦ деревообробних технологій. Використовуючи обладнання, заклад може виготовляти на замовлення двері/віконні рами/лави. Отримані кошти спрямовуються у спецфонд закладу і далі, як правило, витрачаються на ремонти, преміювання працівників, закупівлю витратних матеріалів, сплату комунальних послуг тощо.